Безплатна доставка до офис и автомат при поръчка над 46 €

4 грешки при горенето на свещи


На пръв поглед горенето на свещи изглежда като детска игра, но крие много тънкости. Ако не се съобразите с тях, няма да успеете да се насладите максимално на вашата свещ. Ето и кои са най-често срещаните грешки:


Грешка 1: Твърде дълъг фитил

Когато купите свещ от магазина, много често тя е с по-дълъг фитил. Преди да пристъпите към първото палене на свещта обаче, е нужно да го подрежете, така че дължината му да бъде между 3 и 5 мм. 

Прекалено дългият фитил често става причина за неравномерно изгаряне на восъка, както и за неприятно димене и опушване на съда. Ако не разполагате със специален тример за фитили, може да го подрежете с ножица или нокторезачка.


Грешка 2: Неравномерно горене 

Когато си подарим нова свещ, искаме тя да гори максимално дълго, за да ѝ се насладим докрай. За тази цел е много важно при първото палене на свещта, да я оставите да гори достатъчно дълго време (от 1 до 3 часа), за да се разтопи целият повърхностен слой восък до ръбовете на съда.

Восъкът има памет и всеки следващ път ще гори по един и същ начин, затова първият път е най-важен. Ако не позволите на свещта да гори достатъчно дълго, в средата ще се образува т.нар. кладенче или тунелче. С всяко следващо палене тунелчето ще дълбае навътре, а восъкът отстрани ще залива фитила и той ще гасне.


Грешка 3: Непочистен фитил

След като изгасите свещта, на върха на фитила се образува малък въглен вследствие на горенето. Важно е следващия път, когато палите свещта, да почистите овъглената част. Ако пропуснете тази стъпка, восъкът ще гори неравномерно.


Грешка 4: Неправилно гасене

Всички сме виждали онзи специален инструмент, с който във филмите гасят свещите. Ако не разполагате с такъв, има и други начини да изгасите свещта правилно. 

Не издухвайте пламъка! При този метод частици от изгорелия фитил попадат директно във восъка и по този начин нарушават начина, по който гори свещта, както и нейния аромат. Ако вашата свещ има капак, просто го затворете и я оставете да изстине. Ако няма, може да я захлупите с метална или друга огнеупорна плоскост и по този начин да “задушите” пламъка.

Този сайт използва "бисквитки" за по-добра функционалност. Научете повече тук. OK